Příběh festivalu BAF

„O filmovém festivalu amatérského filmu v Bílovci jsem začal uvažovat někdy v roce 2011, brzy po digitalizaci kina Radost. Digitalizace totiž umožňuje promítnout v kině téměř cokoliv, co je v digitálním formátu a tím se cesta pro promítání amatérských filmů velmi zjednodušila. Rozvoj digitálních technologií pokračoval přes digitální videokamery až k dnešním chytrým mobilním telefonům nebo digitálním fotoaparátům. A v kombinaci s celou řadou nástrojů na editaci a střih videa, z nichž je celá řada dostupná i zdarma, se myšlenka na festival BAF začala uskutečňovat.“ říká Jan Halász, předseda spolku PROBILUM a ředitel festivalu.

Reálnou podobu začal festival BAF získávat – jak jinak, než u piva. Probírali jsme s Davidem Grabcem a Jirkou Langrem, co nám v Bílovci schází a na přetřes přišel festival amatérských filmů. Shodli jsme se, že bychom chtěli akci pro širokou veřejnost, která podpoří i místní umělce, výtvarníky, hudebníky, filmaře. Akci, do které se mohou zapojit jak děti, tak dospělí. Do vínku tak festival dostává tyto výhody:

  • kino Radost v Bílovci, protože je široko daleko jediným kinem v okolí,
  • běžně dostupné digitální technologie jako jsou mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty a kamery,
  • podporu místních umělců, včetně zviditelnění jejich tvorby,
  • širokou cílovou skupinu od dětí až po seniory,
  • vzdělávání, protože festival budou doprovázet i různé workshopy.

Začali jsme o tom mluvit se svými dalšími kamarády a známými a postupně jsme zjistili, že v Bílovci žije celá řada velmi zajímavých lidí, které myšlenka na uspořádání festivalu amatérského filmu v Bílovci úplně nadchla. Dali jsme dohromady skupinu 10 lidí a vznikl organizační a realizační tým festivalu. V našem týmu jsou lidé různého zaměření. Jsou mezi námi profesionálové z oboru filmové a televizní tvorby, výtvarníci, hudebníci, manažeři…

Kromě našeho nadšení se snažíme do Bílovce přitáhnout i filmové profesionály. Zahajujeme spolupráci se Střední školou uměleckých řemesel z Ostravy, která má studijní program multimediální tvorby a disponuje vybavením a potřebným know-how. Konzultujeme myšlenku festivalu s ostravským QQ studiem, které bychom rádi získali pro spolupráci zvláště v oblasti animací. Účast přislíbili absolventi herecké konzervatoře, kteří by se mohli ujmout hereckých workshopů. Podpoří nás i výherkyně pražského filmového festivalu KUFR. Spolupráci a své prostory nám nabídla ZUŠ – rádi bychom i zde realizovali různé workshopy, například o tvorbě filmového plakátu nebo malování filmových klapek. A třeba se podaří uskutečnit i koncert filmové hudby v podání žáků ZUŠ.

U příležitosti festivalu chystáme speciální CD, na kterém bude široká škála bíloveckých kapel. Chceme tím podpořit bílovecké hudebníky a využít festival k jejich propagaci.

Máte nápad, co dalšího by se mohlo stát součástí festivalu? Nebo nás chcete podpořit? Dejte nám o sobě vědět a napište na info@festivalbilovec.cz !

Přejít nahoru